Frýdek-Místek Moravskoslezský kraj Folklórní sdružení Ostrava

reference

DFS Ostravička slavila na úspěch Sicílii!

2 dny cestovaly děti z DFS Ostravička do sicilského města Agrigento, kde je čekal náročný týden plný tance a zpěvu. Průvodem v blízkém městečku Ravanusa jsme zahájili festival Mandorlo In Fiore, I Bambini Del Mondo, zúčastnili se slavnostního přijetí představiteli Agrigenta, absolvovali průvod nádherným „Valle Dei Templi“ (Údolím chrámů) a pokračovali denně několika vystoupeními v Congresshall Agrigento, Komerčním centru Agrigento, přednesli Poselství míru v kostele, prošli průvodem město Agrigento, kdy za úžasné atmosféry nazdobených ulic plných pomeranči obsypaných stomů a nadšení místních temperamentních obyvatel házejících konfety, nám náladu nepokazil ani jarní deštík. Nejenom naše tance a písně, ale také hudební nástroje, zejména basa a cimbál, byly často v hledáčku neustále přítomných kamer všech italských televizí. Celý festival jsme završili galavečerem v Muzeu Claudia Criscenzo, kde představitelé Agrigenta shlédli to nejlepší z programu všech přítomných souborů. DFS Ostravička, který reprezentoval Českou republiku, jako jediný ze všech přítomných souborů získal prestižní ocenění organizace UNESCO. Našimi lidovými písněmi jsme neokouzlili jen italské publikum, ale i ostatní soubory, zejména soubor z Albánie, který se nám ještě během cesty ozval, že poslouchá naše nádherné CD. Velice děkujeme Statutárnímu městu Frýdek-Místek za finanční podporu pro uskutečnění této cesty.

Za DFS Ostravička Radana Polachová

Dobrý den,

dovolte mi, abych Vám i touto cestou ještě jednou poděkovala za spolupráci a pomoc při přípravě dětských pořadů na letošních Slezských dnech. A byť nám počasí nedovolilo plně vaše soubory prezentovat i na pódiu Lomňanka, doufám, že na Lomnou budete mít s ohledem na hlavní dětský pořad alespoň pár hezkých vzpomínek.
Poděkujte, prosím, za mne i vašim dětem - tanečníkům i muzice, divákům jste se líbili i rozesmáli a tak by to mělo být.
 
Budu se těšit zase někdy naviděnou :-)
 
S přáním všeho dobrého
Lenka Foltýnová Glacová

Paní Uhrová, moc děkuji za Vaše vedení, přístup a umožnění tak malým dětem už nejen vnímat, ale i aktivně dělat tak krásnou věc, jako je folklor a těšíme se do dalšího školního roku!

Paní Vlčková, jěště jednou děkuj za ten včerejšek na Biocelu, byli jste perfektní a těším se na další spolupráci.

Zpěváček 2017
V pátek 3. března prožila asi padesátka diváků velmi příjemný podvečer se zpěváčky Ostravičky. Ti si pro ně připravili dá se říci koncert lidových písní našeho kraje. Mezi diváky ovšem byla i odborná porota, která ze všech zpěváčků vybrala ty, kteří budou Ostravičku reprezentovat v 1. kole regionální soutěžní přehlídky, která se uskuteční 16. března v Ostravě. A kdo to bude? 1. kategorii zpěváčků do 10 let budou reprezentovat Amálka Kacířová, Danielka Honzíková a Ondra Polách. Ve 2. kategorii zpěváčků od 10 do 15 let si postup vyzpívaly Terka Bělešová, Terka Opělová, Eliška Šulcová, Iva Urbanová, Denča Macháčová a Marjánka Žipajová. Do regionální soutěže postoupila i dvě dua a jedno trio – všechny složené z postupujících sólistek. Škoda jen, že nejúspěšnější zpěvačka souboru Lucka Fizerová se letos nemůže regionální přehlídky zúčastnit. Bude totiž ve stejné době soutěžit na Mistrovství republiky v šachu. Všem našim zpěvákům přejeme, aby se jim dařilo a aby tak mohli postoupit do 2. kola regionální soutěže, kde už se bude bojovat o postup do moravskoslezského kola.

VÍDEŇ opětovně – 4 tance = 1 zlatá, 3 stříbrné
Po loňském úspěchu ve Vídni, kdy jsme získali za 3 tance 3 zlaté, byl soubor Ostravička na základě výsledků v oblastním kole opakovaně nominován do mezinárodního kola taneční soutěže Pyramida, které se opět uskutečnilo ve Vídni. Využili jsme zároveň možnosti zúčastnit se i mezinárodního folklorního festivalu, který se v tomto městě ve stejném termínu konal.
Tanečníci i zpěváci se na tuto akci velmi zodpovědně připravovali na mimořádných víkendových soustředěních. Většina z nich věděla, co je čeká, ale protože jsme letos vystupovali nejen na soutěži, ale i na folklorním festivalu, jelo do Vídně více tanečníků než vloni.
V pátek 24. 2. 2017 vyrazila tedy 15členná skupinka na 3 dny do Vídně, aby reprezentovala nejen náš soubor, město, kraj a zemi, ale také aby pokud možno obhájila loňské výsledky. A to je po takovém úspěchu vždy těžké. Tanečníci se však nezalekli multižánrové konkurence, velkých pódií, hlučného prostředí a zcela bravurně vystoupili se svými tanci, aby ukázali světu, jak mají natrénováno. Porota s úsměvem sledovala naše nejmenší zástupce i velké „puberťáky“, kteří se nestyděli v tomto prostředí, kde převládají tance moderní a na moderní hudbu, zatančit tance naopak tradiční, lidové, z našeho regionu. Tančit zde v krojích např. na hudbu Leoše Janáčka, to už chce notnou dávku sebevědomí. A to naše děcka mají – ač mnohdy na tréninku máme dojem, že neumí nic, tak když jde do tuhého, vše ze zkoušek se „prodá“ a výsledkem je to, co je napsáno v nadpisu. Zlatá příčka za náročný, zvedačkami protkaný, tanec Rejdak a stříbrná ocenění za tance: Čert a Káča, Dymak a Kalamajka.
Po zdlouhavém a úmorném vyhlašování výsledků jsme se rychle přesunuli na Mezinárodní folklorní festival, který se konal za účasti dalších 12 hudebních a tanečních skupin z různých zemí. Počáteční vystoupení statických pěveckých sborů vystřídalo 25 minutové, energií nabité pásmo „Lašské ohlédnutí“. Všichni v sále nevěřícně obdivovali naše děti ve věku 9 – 14 let, které i přes fyzicky velmi náročné choreografie a pozdní noční hodinu rozdávaly úsměvy na všechny světové strany. Nasadili jsme laťku hodně vysoko a soubory z Balkánu, Itálie, Španělska se jen s velkou námahou snažily zaujmout přítomné přihlížející. I ocenění ředitele festivalu, které s úctou pronesl, dokonce částečně i v češtině, bylo velmi povzbuzující a v závěru zaznělo: „Snad vás tu uvidíme i příští rok“.
Chci tímto poděkovat další matce dobrovolnici – Lucce Krtkové za pomoc a krásné fotky, které můžete vidět ve fotogalerii na www.ostravicka.cz, chci samozřejmě také poděkovat Marušce Novákové za to, že trpělivě s členy souboru nacvičila tyto úspěšné tance a nemohu zapomenout ani na rodiče, kteří finančně podpořili tuto akci. Především chci ale poděkovat všem dětem, které se do Vídně vypravily a velmi zodpovědně reprezentovaly svůj region. Konkrétně jde o tyto členy souboru: David Herot, Dan Imričko, Matěj Kocich, Marek Fizer, Lucie Fizerová, Majda Krtková, Terka Bělešová, Natalka Polachová, Deniska Macháčová, Mariana Žipajová, Ivanka Urbanová, Eliška Šulcová a Ester Kocincová.

Za celý vídeňský kolektiv: Jana Herotová

26. června 2016 - MFF Strážnice – Zpěváčci
Mekka festivalů v ČR, to je Strážnice. Účast na takovém festivalu, jakým je MFF Strážnice, je pocta a radost pro všechny účinkující. Díky tomu, že v letošním ročníku Zpěváček roku 2016 bodovala naše dvě děvčata Tereza Bělešová a Lucie Fizerová, otevřela se jim cesta právě na tento festival. Nejlepší zpěváčci vystoupili ve Strážnici v doprovodu Brněnského orchestru lidových nástrojů. Festival má úžasnou atmosféru a my můžeme být pyšní, že k této atmosféře pomohli i Terka s Luckou. Holkám patří velké díky.

R+M

Mláďátka z Ostravičky, chci Vám touto formou přenést alespoň část toho, co jsem si dnes přečetla v Čeladenském zpravodaji na měsíc srpen 2016. Je zde publikován článek p. Andrleho, ve kterém píše o spolupráci skladatele Leoše Janáčka a spisovatele Josefa Kaluse. K mému překvapení je zde zmiňován i náš soubor a následujícími slovy pojednáváno o krásném tanci Čeladenský: „Č e l a d e n s k ý tanec byl poprvé předveden v lednu 1891, když byl součástí předehry Janáčkovy opery. Mimochodem letos v únoru vystupoval na mezinárodní taneční soutěži ve Vídni dětský folklorní soubor Ostravička z Frýdku‑Místku (založen 1982). Soubor zde získal tři první místa. Jedno z nich v kategorii duo-junior získala dvojice Tereza Bělešová a David Herot s tancem "Čeladenský". Čeladenský tanec nám tedy zůstal a přetrvává. Jak vidíte, i po více než sto letech se s lidmi kolem lázní Skalka setkáváme znovu, byť poněkud fiktivně - třeba v těch mláďátkách souboru Ostravička. V mláďátkách? Josef Kalus velice častokrát psal o svých žákyních a žácích jako o mláďátkách. Pravděpodobně to v souboru Ostravička vadit nebude.“ Ať už je nazýváme mláďátky, děťátky či puboši, bylo velmi milé vidět naše děcka na fotce pod tímto článkem a  přečíst si, že svou pílí pomáhají zachovávat tradice. Asi si už neuvědomujeme ani my, ani děti, že skutečně pomáhají uchovat krásu těchto tanců  pro další generace. Už to bereme všechno tak nějak automaticky, až teprve tento článek mne zcela utvrdil v tom, že to co Ostravička dělá, má svůj smysl. A tak děkuji tímto všem - dětem, vedoucím, choreografce, že dělají všechno pro to, aby nezaniklo  to krásné, co nám zanechaly předchozí generace.

Jana

Ostravička v termálech
Dětský folklorní soubor Ostravička letos vyjel na poněkud neobvyklý zahraniční zájezd: County wandering festival, který byl pořádán v maďarském městě Makó v  blízkosti Szegedu. Měl probíhat formou návštěv termálních koupališť a předvádění našich tanců návštěvníkům těchto termálů. A tak v termínu 13. – 18. 7. 2016 jsme v příšerném vedru vyrazili směr Maďarsko. Už jsme se děsili toho, jak budeme tahat v takovém počasí děcka z teplých bazénů a převlékat je do krojů, ale nakonec to naštěstí někdo „nahoře“ zařídil trochu  jinak. Počasí se po našem příjezdu změnilo, teploty se snížily na nám příjemné a dokonce začalo i pršet, na což Maďaři nebyli vůbec připraveni. A tak jsme si sice užívali bazénů, teplé vody i tobogánů, ale přímo tam jsme nevystupovali. Ovšem večer to všechny přítomné soubory ve festivalovém centru rozjely. Udělali jsme si takové galakoncerty sami pro sebe a atmosféra byla nádherná. Maďaři nám předvedli latinskoamerické tance v podání dětí malinkých, ale i seniorů, vtáhli mezi sebe i všechny přítomné – Ostravičku, lotyšský, estonský, francouzský  i  slovenský soubor a měli jsme tak možnost vidět, jak se děti různých národností dokážou bavit naplno a nerozlišují, z které části světa jsme. Co nás velmi překvapilo, byl dechový soubor Harmonia z francouzského Obenheimu. Tento početný sbor absolutních nadšenců dokázal dostat do varu i ty nejzamračenější puberťáky, a tak jsme se vždy těšili, když na konci programu přišli na řadu Francouzi. K úplnému úžasu nás pak ještě dovedl malý dirigent, který stál vedle „strejdy dirigenta“ a byl dokonale dokonalý. Měl čtyři roky, dudlík v puse, ale tvářil se jako dirigent, který už 30 let bravurně stojí před hudebníky a udává rytmus. Po cestě zpět jsme se zastavili na slovenském termálním koupališti v Podhájské, kde jsme si dohodli vystoupení. A tak si děcka konečně zatančily v termálech, pořádně propotiliy kroje a pak hurá na tobogány. Závěrem musím konstatovat, že Ostravička se svými náročnými tanci opět ukázala všem, že se nemusí za své výkony stydět, a to bylo oceněno patřičnými aplausy. A když už nás přišli ocenit i Slováci se slovy „ty vaše děcka jsou perfektní“, tak jsme byli patřičně hrdí. Věřím, že děti si tohoto netypického festivalu užily, a že je to bude motivovat k dalšímu zdokonalování svých schopností v našem souboru.

Jana Herotová

Ohlédnutí za 22. MFF ve Frýdku‑Místku
Ano, čas utíká jako voda. Skončil i letošní mezinárodní folklórní festival ve Frýdku‑Místku. Skončil, přesto v srdcích zůstávají vzpomínky. Celý týden protkaný hudbou, známými i neznámými lidmi, tanečníky, muzikanty a nádherným počasím. Musím vzpomenout na koncert muzik na nádvoří frýdeckého zámku, které vytvořilo opět neskutečnou atmosféru něčeho, co je odjakživa spolu spjato. Přehlídka muzik dovolila alespoň na chvilku procestovat pomyslně různé části světa. V pátek se to na náměstí v Místku opět hemžilo různorodými barevnými kroji, urostlými tanečnicemi i tanečníky, bezvadnými muzikanty. Ale přesto mi zde někdo chyběl. Ano, myslím tím pána s batůžkem na zádech a s fotoaparátem na oku, v triku s velkým logem Ostravičky.  Stáňa Novák. Ten, který nás vždy při příchodu na festival přivítal, prohodil pár slov (nejen vzpomínkou na Litvu) a pak už jen pobíhal kolem jeviště, aby zachytil co nejzajímavější fotografie z festivalu. Právem mu letos patřilo vystoupení nejstarších ostravičkových chlapců s doškami. Bylo opět perfektní a dokonalé. I při zpěvu písně „Gruničku, Gruničku“ jsem u mikrofonu „viděla“ právě Evu Gerykovou. Co mě ale opět moc potěšilo? Bylo to velmi milé a přátelské setkání se známými lidmi i poznávání lidí nových. Ať už to byli dobrovolníci z Ostravičky, kteří věnují svůj volný čas právě dětem a organizaci festivalu (zaslouží si obrovskou pochvalu), hudebníci z jiných muzik nebo známí, které přivedl právě folklor na náměstí. Dobrá nálada a sluníčko na nebi pohladilo na duši snad každého z nás. No a už tu byla neděle, závěrečný koncert. Byl světový!! Prostě zde platí, že hudba spojuje lidi i národy. A kdyby se všechny spory ve světě řešily hudbou, bylo by to krásné. Tak ještě jednou, Ostravičko, děkujeme za nádherný hudební zážitek a přejeme Ti mnoho sil do další práce. Všem dětem i dospělákům přejeme slunečné prázdniny.

Naďa a Franta Ivánkovi

Zpěváčci v celostátním kole
V neděli 5. června se ve Vsetíně konalo celostátní kolo soutěže Zpěváček 2016. Ostravička tam měla hned dva zástupce, což je opravdu velkým úspěchem. Byly to dvě milé dívky a vynikající zpěvačky Lucka Fizerová a Terezka Bělešová. V celostátním kole se sešlo celkem 20 zpěváčků z celé republiky. Porota měla nelehký úkol vybrat z nich 10 nejlepších – bez udání pořadí. Naše děvčata zabojovala a podala skvělý výkon, i když nervozita sehrála své, ale obě se s ní statečně popraly. Do té desítky nejlepších zpěváků republiky se nakonec probojovala Lucka Fizerová, i když patřila k nejmladším účastnicím soutěže. Po Lukáši Hankovi a Evě Ferencové je tak Lucka třetí z Ostravičky, která se do té „vysněné“ desítky nejlepších podařilo „prozpívat“. Moc jí gratulujeme, naše poděkování patří ovšem oběma děvčatům, Lucce i Terezce, za vynikající reprezentaci našeho souboru a celého města.

Radka Kulichová

PYRAMIDA
Také víkend 4. - 5. 6. byl pro děcka z Ostravičky náročný, malí i větší tanečníci vyrazili do Ostravy, kde se náš folklor utkal s různými tanečními styly. Do kategorie etnické tance, kam jsme byli zařazeni, patří i břišní tance, předvádění romských tanců a jiné, alespoň trochu lidové tance připomínající styly. A tak není vždy jednoduché dostat se nahoru. Děcka se však snažily velmi a dovezly si na krku medaile, v rukou diplomy a poháry, a stanuli i na příčkách nejvyšších. Takže Ostravička opět nezklamala a všem tanečníkům a tanečnicím děkujeme, že v dusnu, někdy v krpcích, někdy na boso bojovali o dušu a hájili naše barvy. 1 zlaté a 3 stříbrné za naše tance – to je opravdu krásný úspěch. A na závěr musím jmenovat naše soutěžní matadory – Majda Krtková, která šla z tance do tance a odvezla si tak na krku 3 medaile a David Herot, který měl na krku jen dvě (ale to proto, že do dívčího tance Voda rudava ho prostě nevzali). Jak je zřejmé z fotek, tak i ti, kterým visel na krku plíšek jeden, byli šťastní a užívali si tohoto ocenění a také pro odměnu si zašli. Jen tak dál děcka !!!!!!!! – věřím, že do světové taneční soutěže opět postoupíme... a užijeme si Vídeň nebo jiné krásné město.

Ostravička v Lucerně
Poslední víkend v květnu se malé i velké děti z Ostravičky zúčastnily taneční soutěže v pražské Lucerně, kam postoupily z ostravského kola. Nebyla to jejich první soutěž, ale byla o to zajímavější, že se konala právě v historickém obrovském sálu Lucerna na Václavském náměstí. Tento sál, který již děcka neznají z televizních pořadů, tak jako my starší, je umístěn v suterénu Paláce Lucerna, a to dokonce ve 4. patře, v hloubce 14 m. Velmi zajímavá stavba, ze které na nás dýchaly dějiny. Ale hlavně zde na všechny dýchala ta správná taneční atmosféra. Ostravičkoví si navzájem fandili a jako správní soutěžní matadoři se nezalekli velkých prostor, velkého pódia, ani velké poroty a odtančili bez zaváhání své tance Koně a Zbujan. Za své výkony si odnesli medaile a poháry za 2. místo a vyrazili do ulic Matičky Prahy, kde si po svém užívali tohoto města plného turistů – někteří v KFC, někteří na výstavě Titanicu, jiní v zoo. Tak, děcka, děkujeme za reprezentaci a všem příznivcům Ostravičky za podporu.

Dobrý den,
děkuji všem zaměstnancům a dětem naší školy, kteří se podíleli na včerejším vystoupení pro seniory v Národním domě. Vystoupení se všem velmi líbilo! Zvlášť děkuji členům souboru Ostravička za přípravu a podíl na reprezentaci naší školy, Vaší spolupráce a podpory si velice vážíme! S pozdravem a přáním hezkých jarních dnů

Mgr. Jiřina Raszková
ředitelka školy
Základní škola
Komenského 402

Moravskoslezské kolo soutěže Zpěváček 2016
Dvě zpěvačky Ostravičky, Lucka Fizerová a Terka Bělešová, se díky svému výkonu úspěšně probojovaly do zemského kola soutěžní přehlídky dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2016. V překrásném sále znojemského divadla se oběma děvčatům podařilo své výkony z regionálního kola přinejmenším zopakovat, ne‑li vylepšit. Moravskoslezské kolo soutěže bylo pastvou nejen pro uši, ale i pro oči. Překrásné kroje pestrých barev s nádhernými výšivkami, ale především nádherné výkony zpěváčků - nádherné hlasy, nepřeberné množství a druhy lidových písní různých regionů Moravy a Slezska i procítěné výkony mladých zpěváků nadchly obecenstvo a odborné porotě připravily nejednu pernou chvilku při výběru těch nejlepších. A nás může potěšit, že mezi ty nejlepší, kteří postupují do celostátního kola, porota vybrala i obě zpěvačky našeho souboru. Malá Lucka, přestože se celý předsoutěžní týden potýkala s nemocí, si načasovala své uzdravení opravdu přesně a doslova „převálcovala“ mnohé své konkurenty silou své osobnosti, obrovským elánem a radostí ze zpěvu. Terezka zase zaujala zejména procítěným výrazem a také, podobně jako Lucka, svým výkonem přesvědčila porotu, že zpívání ji opravdu baví. A nám nezbývá než popřát oběma děvčatům hodně zdaru v celostátním kole, které se uskuteční 5. června ve Vsetíně.

Radka Kulichová

Zdena a Milan Šenšelovi: Chcela som predovšetkým poďakovať za všetky maily s informáciami o Ostravičke.Keď už sa nemožem zúčastniť na vystúpeniach, aspoň cez obrazovaku počítača možme sledovať ich pokroky a úžasné úspechy, ktoré dosahujú . Veľmi pri tom držíme palce a ďakujeme a tešíme sa na ďalšie vystúpenie. Sú skvelí! Ja už sa teším na zajtrajší Rožnov. Prajem do budúcna všetko dobré, nech ďalej rozdávajú radost a tiež veľa veľa úspechov. Sú určite zadosťučinením za všetko, čo robia!

Mirka Brušková: Zdravím z Kopřivnice a gratuluji k porážce několika mezinárodních týmů. Byli jste skvělí. (Taneční centrum RELAX Kopřivnice)

Miroslav Koňařík, starosta obce Velké Karlovice: Blahopřeji Vám z Velkých Karlovic. Vyhráli jste, co jste mohli. Pozdravujte děti, jsou moc šikovné. Jen tak dále.

Jana Dreslerová: Blahopřeji nejen dětem k získání zlatých medailí, ale také vedení Ostravičky k  získání takových úžasných ocenění. Vím, jaké je v tom úsilí nejen Marušky, ale i dětí. Přeji proto mnoho dalších krásných úspěchů.

Viktor Chudoba: Blahoželáme ku takému nádhernému programu. Za DFS Magurka a Fľajšovanček Viktor Chudoba a Mgr.Helena Jakubová. Všetkých srdečne pozdravujeme.

HU, HU, HU, JARO UŽ JE TU!
Tak byl nazván společný koncert  dětských folklorních souborů Omladinka a Ostravička. Vedoucí Omladinky z Uherského Hradiště – Simona Uhříčková (Nováková) vyrostla v Ostravičce a vede Omladinku velmi zodpovědně. A protože se samozřejmě stále zajímá o dění v Ostravičce, objevil se  výborný nápad, a to zorganizovat společný jarní koncert. Ostravička byla v Hradišti velmi mile přijata jak dětmi, tak i rodinami, ve kterých bydleli, ale především obecenstvem. Naše děcka se na všech třech pátečních koncertech setkaly s ovacemi, které si po právu zasloužily. Během jednoho večera totiž dát dohromady společný program, to už lze snad i nazvat profesionalitou. A náročnost tanců, která je pro náš soubor typická, nechávala mnohdy diváky zcela užaslé. Výborně se zde předvedla i naše cimbálová muzika, kdy cimbalistka Kristýna Šašinková ohromila všechny přítomné svým zpěvem. Celým programem nás provázel nepřekonatelný moderátor David Pavlíček se svým strýcem Jožinem – loutkou v životní velikosti. Tolik vtipu, tolik smíchu, to se hned tak nevidí a neslyší.
Na konci pořadu jsme si mohli jen povzdechnout a se slzami v očích si říct „závěr patří mistrům“. Překrásné choreografické spojení těchto dvou početných těles bylo tak dojemné, že snad nezůstalo jediné oko v sále suché. Dojemná, líbezná Omladinka – mladý to soubor - a dlouhodobě trénovaná Ostravička, to bylo propojení, které bychom chtěli vidět častěji. Snad se budou moci brzy takto předvést i na nějaké frýdecko-místecké akci. Za krásný umělecký zážitek děkujeme všem dětem, ale i Marušce a Simoně.

Zpravodajka Jana

ÚSPĚCHY OSTRAVIČKY VE VÍDNI
V loňském roce se Dětský folklorní soubor Ostravička zúčastnil taneční soutěže Ostravská pyramida, ve které jsme v naší kategorii obsadili 1. místa a vybojovali jsme si tak postup na mezinárodní taneční soutěž, která se letos v posledním únorovém víkendu konala ve Vídni. Pro děti to byla velká výzva, a tak od Vánoc kromě normálních zkoušek trénovaly i na mimořádných soustředěních, aby se ve Vídni umístily na co nejlepších místech. S velkým nadšením a za podpory rodičů a ostatních členů souboru vyrazila tedy 11 členná skupina do Vídně, aby předvedla tance Kalamajka, Čeladenský, Zbujan. Soutěž probíhala v překrásném hotelu Pyramida. Na třech pódiích se postupně vystřídalo 650 tanečních vystoupení v různých kategoriích. Soutěž takových monstrózních  rozměrů je zdlouhavá, psychicky náročná a čekání je ubíjející. Naše děcka se držela velmi dobře, navzájem se podporovala a myslím, že jim pomáhalo i to, že nové mikiny s názvem souboru, vlajkou a označením naší země je stmelovaly do skupiny, která nebyla nenápadná, ztracená, ale naopak hrdá na svou příslušnost. A tak jsme udrželi psychiku našich dětí tak pod kontrolou, že zcela bravurně předvedly na velkých pódiích tance, před nevěřícně koukajícími diváky i porotou. Dovolit si vystoupit na hřmotné taneční soutěži tohoto typu s líbivými tanci z našeho regionu, to už chce odvahu. Už při tanci Zbujan jsem věděla, že jsme porotu zaujali. Jejich úsměvy na tváři a komentáře „nice - krásné“ byly svědectvím toho, že máme šanci. Možná jsme zaujali i tím, že jsme na pódium nastoupili sice sebevědomě, ale s pokorou a nevynucovali jsme si potlesk a nepískali, jako jiné soubory, obzvláště ty z Balkánu. My jsme získali potlesk od diváků i bez vynucování. A tak dvě minuty před půlnocí po dlouhém a dlouhém čekání, přímo pod  pyramidou, která připomínala tropický prales, jsme mohli s nadšením přijít pro ceny nejvyšší. Byla jsem hrdá na ty, kteří se nezalekli a na pódiu zaslouženě, s vše říkajícími úsměvy, převzali zlato. Jmenovitě tedy:
Anna Skalická, Marek Fizer – Kalamajka – 1. místo v kategorii mini
Tereza Bělešová, David Herot – Čeladenský – 1. místo v kategorii duo - junior
David Herot, Denisa Macháčová; Dan Imričko, Tereza Bělešová; Matěj Kocich, Majda Krtková – ZBUJAN - 1. místo v kategorii juniorské skupiny
Všem patří poděkování za reprezentaci. Poděkování patří i Lucce Fizerové, která zde byla v roli náhradnice. Velké poděkování však patří i Petře Skalické, která zajišťovala fotodokumentaci a starala se o zdravotní stav dětí. V neposlední řadě největší dík patří p. Novákové, choreografce a vedoucí souboru Ostravička, která děcka na takové akce připravuje a podporuje je v tom, aby mohla reprezentovat soubor i na multižánrových soutěžích. Nutno však říci, že výhodou této soutěže bylo, že zde zároveň probíhal i mezinárodní folklorní festival, takže jsme se mohli podívat i na přehlídku 12 souborů. Chcete-li se podívat na fotky ze soutěže, najdete je ve fotogalerii Rajče.

Zpravodajka Jana

Lucie Fizerová, členka našeho souboru, je velmi talentovaná mladá slečna. Všichni v Ostravičce ví, jak hezky zpívá a jak úspěšně náš soubor reprezentuje v pěveckých soutěžích. Ona zpívá ale i pop a skvěle hraje šachy. A všude sbírá ceny. Jedním z posledních ocenění, které získala, je i titul laureát Zlatého oříšku 2016. Více o Lucce si můžete přečíst ZDE

partneři

Frdek-Mstek Moravskoslezsk kraj Exekutorsk ad